Festiwal 2008

Spotkanie w ratuszu
Tradycyjny szlak pierwszego dnia Święta Dzieci Gór prowadzi spod Bazyliki św. Małgorzaty na Rynek. Tańcem i śpiewem zespoły witają miasto, które każdego roku oddaje małym góralom ze „wszystkich gór świata” klucze do swoich bram. Te klucze zabrzmią symbolicznie, kamracko na Rynku podczas wieczornego koncertu inauguracyjnego, koncertu przygotowanego i wyreżyserowanego. Teraz jednak króluje pod ratuszem dziecięca spontaniczność. Każdy zespół tańczy i śpiewa to, co mu akurat w duszy gra. W ratuszu z władzami miasta i organizatorami Festiwalu spotykają się kierownicy grup i delegacje zespołów. Chwila wielce osobliwa, kiedy dziecięcy, spontaniczny charakter Święta spotyka się z typową dla takiego miejsca powagą. I tu w sukurs przychodzi wszystkim… muzyka. Kapela pełniących rolę gospodarza PIĄTKOWIOKÓW wita wszystkich radosnymi nutami budującymi atmosferę radości, święta, ślebody. I już wiadomo: sami swoi!
 
 
Tęcza nad Festiwalem
Korowód dźwięków, barw i ruchu, korowód muzyki, strojów, tańca, korowód dzieci ze wszystkich gór świata znów wyruszył spod hali widowiskowej nad Kamienicą, by dokładnie godzinę później wpłynąć na Rynek. Wszyscy uczestnicy Festiwalu w kolejności, w jakiej będą obejmować władzę nad miastem podczas dni narodowych, tańcząc, śpiewając i bawiąc się, przeszli z miejsca, gdzie będą odbywać się najważniejsze koncerty do serca miasta.
 
 
Dzień baskijsko-lachowski
„Dobry wieczór” – tak nietypowo Józef Broda rozpoczął pierwszy koncert XVI Święta Dzieci Gór. Zaskoczona widownia nie odpowiedziała. Jak to? A zawołanie? „Hej! Hej!” – no tak, teraz już wszyscy wiedzieli, co mają odpowiedzieć. Są rzeczy, które zmieniać się nie powinny.
 
 
Dzień bułgarsko-spiski
We wtorek, w drugim dniu XVI Święta Dzieci Gór na festiwalowej scenie spotkały się dzieci z Dobrudży, pónocno-wschodniego regionu Bułgarii, oraz górale ze Spiszu.
 
 
Dzień gruzińsko-krakowski
Ja ubogi Krasoń, pojechałem po sól. Soli mi nie dali z torbą mnie wygnali. Środa. MALI SIEDLECANIE wracają z jarmarku w Bochni, by urządzić „Kiermasz na Mirowie”, tradycyjną zabawę, która miała miejsce zawsze w dniu Podniesienia Świętego Krzyża, 14. września. To wydarzenie - związane ze zwyczajami regionu Nadrabskiego i miejscowości Siedlec, z której wywodzi się zespół - stało się tłem dla prezentacji kilku tańców i zabaw Krakowiaków znad Raby.
 
 
Dzień sycylijsko-żywiecki
Zespół CITTA’DEI TEMPLI (Miasto Świątyń) przyjechał do Nowego Sącza z Agrigento, położnego na południu Sycylii. Czwartkowy koncert włoskiego zespołu rozpoczął jego kierownik Dario Danile dźwiękiem drumli, czyli włoskiego marrenzaco.
 
 
Dzień macedońsko-lachowski
Michalczowa to mała miejscowość, liczy zaledwie 420 mieszkańców. Grupa Regionalna MICHALCZOWA działająca od 7 lat liczy 60 osób. Czyli co siódmy mieszkaniec śpiewa i tańcuje w zespole. To niezwykłe zainteresowanie folklorem, zachowaniem tradycji potwierdził swoją obecnością wójt Łososiny Dolnej, pan Stanisław Golonka.
 
 
Dzień ekwadorsko-podhalański
Wybrzmiała majowa modlitwa, jeszcze unosi się jej echo nad polaną przy kapliczce, ale dzieciaki, które zaczynają biegać wśród kwiatów już go nie słyszą. Ważniejsze teraz jest koło napędzane patykiem, drewniany ptaszek, co macha skrzydłami, kiedy po ziemi jedzie i drewniane koniki zaprzęgnięte do drewnianych wózeczków. To MALI HAMERNICY grupa z krakowskiej Nowej Huty rozpoczyna ostatni dzień narodowy na XVI Święcie Dzieci Gór.
 
 
Pożegnanie miasta
W niedzielę, po mszy świętej w Bazylice św. Małgorzaty, rodzina festiwalowa żegnała gościnne miasto Nowy Sącz...
 
 
Koncert finałowy XVI Święta Dzieci Gór
Zima. Przez świat przebiega okrzyk: „Babamarta, Babamarta, uciekajcie żmije i jaszczurki…” a zaraz za nim mknie: „Na Grzegorza śnieg do morza…”, „Na jor idzie…” Strzał z bata tnie duszę na pół. To pękają lody pod mostami, a ich drobne kawałki spływają dźwiękiem ekwadorskiej harfy, muszelek i keny.
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 


SOKÓŁ Małopolska Cultural Centre - Culture Institution of the Małopolska Region
3 Długosza Street, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 44 82 610, fax. +48 18 44 82 611
e-mail: sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | 
Privacy policy 

Co-financed by the Ministry of Culture and National Heritage
of the Republic of Poland from the Culture Promotion Fund

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?