Festiwal 2009

Od Mystkowa do Sarajewa
Na tle błękitnych gór, na których pasą się baranki jak obłoki i nad którymi lecą obłoki jak baranki, za niewielkim brzozowym płotkiem, obok chaty dziadka Macieja MYSTKOWIANIE, tegoroczni gospodarze Święta Dzieci Gór rozpoczęli w poniedziałkowy wieczór koncerty dni narodowych.
 
 
Nowy Sącz - miasto dzieci
Nad XVII Świętem Dzieci Gór zaświeciło słońce. Już wczesnym niedzielnym popołudniem było oczywiste, że precedensu nie będzie i jak co roku ulicami Nowego Sącza przejdzie korowód a sądecki rynek znów stanie się miejscem inauguracyjnego koncertu plenerowego.
 
 
Polaną i pastwiskiem ku tajemnicy
Zaczynając wtorkowy wieczór Józef Broda podziękował za bogatą publiczność. Prawdą jest, że mieszkańcy Nowego Sącza coraz bardziej utożsamiają się ze Świętem wciąż liczniej zapełniając halę nad Kamienicą. O wolne miejsce coraz trudniej!
 
 
Krąg wokół Małej Ziemi Suskiej
Zawirował kręgiem KROG! Zawirował w rytm słoweńskich tamburic. I niech nazwa szanownych czytelników nie myli, tamburice są bardziej kuzynami gitary niż tamburyna. Najmniejsze – bisernica – przypominają dźwiękiem i kształtem niewielkie mandoliny, bracz to już niewielka gitara, bugarija gitarę przypomina najbardziej, a berda – kontrabas. W środowy wieczór scena w nowosądeckiej hali nad Kamienicą zamieniła się w Białą Krainę z południa Słowenii. Krainę roztańczonych pasterzy.
 
 
Niesieni hejnałem
Kraków. Królewska stolica otworzyła po raz pierwszy swe zwodzone mosty i brony bram przed Dziećmi ze wszystkich gór świata...
 
 
A łączą ich Karpaty
Józef Broda przywitał publiczność w piąty wieczór i został poprawiony, przez jakąś czujną osobę na widowni, że to już szósty wieczór. No bo jak liczyć z koncertem inauguracyjnym, to tak rzeczywiście wychodzi.
 
 
 
Budowanie mostów
Gdzie te chaty z bali, z delikatną firanką powiewająca lekko w otwartym oknie? Gdzie studnie ze skrzypiącym żurawiem czekającym cierpliwie na ciężar wiadra? Gdzie płoty tkane mozolnie z wierzbowych witek? W ostatni wieczór narodowy, w sobotę moglibyśmy odpowiedzieć, że to wszystko stało się bogatą scenografią występu zespołu MALI JASTRZĘBIANIE. Zanim jednak furtoki i te drewniane i te muzyczne zafurtały na scenie, Józef Broda „zahejchał” na powitanie.
 
 
W deszczu lecz ze słońcem w sercach
XVII Festiwal Święto Dzieci Gór rozpoczął się tradycyjnie mszą świętą, choć deszczowa pogoda zmusiła organizatorów do nietradycyjnego wprowadzenia uczestników Festiwalu i Nowosądeczan w mury bazyliki św. Małgorzaty.
 
 
Teatrum rodzącego się pokoju
- Zastanawiam się, co jest najważniejsze w życiu? – odpowiedział chłopak na pytanie dziewczyny: „O czym myślisz?” Chwilę wcześniej szukał w wielkiej księdze. Nie znalazł. Jednak gdy tylko wypowiedział, co mu w duszy gra, odpowiedzi zaczęły nadbiegać wołając głośno i radośnie: - Prawda! - Dobro! - Piękno! - Miłość! Najważniejsza jest Miłość!
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 


SOKÓŁ Małopolska Cultural Centre - Culture Institution of the Małopolska Region
3 Długosza Street, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 44 82 610, fax. +48 18 44 82 611
e-mail: sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | 
Privacy policy 

Co-financed by the Ministry of Culture and National Heritage
of the Republic of Poland from the Culture Promotion Fund

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?