Napełnieni dziecięcą energią

Rozmowa z Joanną Świątek-Czwojdzińską z Wrocławia, uczestniczką 20. Ogólnopolskich Warsztatów Instruktorskich przy 26. Święcie Dzieci Gór.

 

Rozmawiamy w ostatnią niedzielę 26 Święta Dzieci Gór. Jak z perspektywy tygodnia, który się kończy, ocenia Pani program Ogólnopolskich Warsztatów instruktorskich? 

- Program był bardzo wartościowy, dlatego że instruktorzy zostali wsparci merytorycznie, jeśli chodzi o wiedzę, tradycje, źródła.

    
A wszystko to dotyczyło…
 

- Dziecięcych zabaw, dziecięcego folkloru, który został przedstawiony od zarania dziejów. Bardzo cenna wiedza dla instruktorów. Niezwykle wartościowe były również warsztaty z przedstawicielami równych krajów, bo mogliśmy poznać ich kulturę. To była fantastyczna przygoda, zabawa, emocje.

 

Wartość dodana? 

- Przyjaźnie, które się gdzieś tam narodziły. Mniejsze lub większe. Generalnie jest to bardzo cenny czas dla ludzi, którzy tu przyjeżdżają z całej Polski i myślę, że co roku powinno tu być jak najwięcej instruktorów.

 

Co dla Pani było najcenniejsze, najbardziej owocne?

- Koncerty dziecięce. Koncerty dziecięce wieczorową porą, gdzie mali wykonawcy pokazywali to, co robią, to co kochają, swoją pasję, bo to wszystko robione było z pasją, z radością, z dziecięcą żywiołowością. Zarówno instruktorzy jak i osoby, które nie są związane z folklorem, mogły czerpać od dzieci radość i taką bardzo pozytywną energię.


Z drugiej strony – jak rozumiem - przekaz tradycji, kultury…
 

- To są bardzo cenne wartości, które, myślę, że każdy powinien poznać, tak dorośli, jak i dzieci, które przyjeżdżają tutaj na koncerty z rodzicami, bądź też mieszkają w Nowym Sączu.

 

Czy był w tym roku jakiś temat wiodący? 

- Merytoryczne wykłady dotyczyły tradycji i kultury góralskiej w ogóle. Dzieci na Święcie krzewią tę kulturę, pokazują skąd się bierze, pokazują zabawy. Zatem dużo było o zabawach, ale i o zabawkach. Natomiast jeśli chodzi o warsztaty taneczne, były bardzo zróżnicowane, bo prowadzili je instruktorzy z Tajlandii, Bułgarii, Ukrainy i Estonii. Fantastyczne warsztaty, gdzie instruktorzy pokazywali nam kroki, zapoznawali nas z kulturą, opowiadali nam z czego coś się wywodzi, przedstawiali piosenki. No i dzieci, dzieci, które nam to wszystko prezentowały, pełne pozytywnej energii, również nam się udzielającej na tych warsztatach. Świetny czas, wartościowy czas.

 

Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiał Kamil Cyganik

 

fot. Archiwum MCK SOKÓŁ

Na zdjęciu: Joanna Świątek-Czwojdzińska "Żółta" z Wrocławia

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?