SAYYAH - Azerbejdżan

Azerbaijan

Azerbejdżan od dawna nazywany jest „krajem ogni", gdyż według starej tradycji kraj ten daje swoim córkom i synom serce pełne żaru. Nowoczesny styl życia mieszkańców Azerbejdżanu miesza się tutaj z bogactwem starej tradycji, z dawnymi melodiami, pieśniami, tańcami. Wciąż kultywowane i rozwijane są stare ludowe obrzędy, które stanowią podstawowy repertuar zespołów ludowych.
Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego SAYYAH powstał w 1990 r., w ośrodku naukowym Ministerstwa Kultury Azerbejdżanu. Prowadząc ożywioną działalność koncertową zdołał już sobie zyskać sympatię i uznanie odbiorców, także daleko poza granicami kraju - w Turcji, Rosji, we Włoszech, na Cyprze i Ukrainie.
W swoim repertuarze prezentuje różne tańce Azerbejdżanu: weselne (tabrizi, nalbaky, yally), obrzędowe (np. tańce związane z powitaniem wiosny - muleyli czy bulag bashinda) itp. Tańcom towarzyszą oryginalne, pięknie zdobione, tradycyjne instrumenty, takie jak: tar czy saz (instrumenty szarpane), kamancha (instrument smyczkowy o dźwięku podobnym do skrzypiec) czy nagara (jeden z najbardziej rozpowszechnionych w Azerbejdżanie instrumentów perkusyjnych, przybierających różne formy bębnów).

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?