TATRY - Polska

Polska

Zespół Regionalny „Tatry” pochodzi ze wsi Ratułów leżącej na Podhalu w gminie Czarny Dunajec, w powiecie nowotarskim. Etnograficznie reprezentuje Podhalan, będących najbardziej znaną grupą polskich Górali Karpackich, zamieszkujących Kotlinę Orawsko-Nowotarską, której zachodnią granicę wyznacza dolina Czarnego Dunajca, a wschodnią rzeka Białka. Z racji swego wyrazistego i ekspansywnego charakteru, swymi wpływami folklor podhalański sięga obecnie znacznie dalej niż pierwotnie wytyczone granice. Zespół został założony w 1993 roku przez małżeństwo Czesławę i Stanisława Sobczyków. Działa pod patronatem Oddziału Związku Podhalan w Ratułowie. „Tatry”, które obecnie kształcą trzecie pokolenie tancerzy, liczą około 50 członków w wieku 6-20 lat.

 

W ramach programu zatytułowanego „Pucynie oscypka” zespół zaprezentuje zabawę dzieci przy pasieniu krów i owiec, pokaże, jak robi się oscypek, a także wykona szereg charakterystycznych dla regionu tańców (ozwodno, po dwa, po śtyry, trzy a roz, zbójnicki) oraz pieśni góralskich w formie przyśpiewek do tańca, do zbója i nut wierchowych.

 

Kapela będzie przygrywać na skrzypcach, basach i fujarkach.

 

Kierownikami i instruktorami zespołu są Czesława i Stanisław Sobczykowie.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?