DANZA E IDENTIDAD - Ekwador

Ecuador

Zespół pochodzi ze stolicy Ekwadoru, miasta Quito położonego w Andach na wysokości 2850 metrów n.p.m. Tym samym, jest to oficjalnie najwyżej na świecie położona stolica, która na dodatek posadowiona jest na wschodnich zboczach aktywnego stratowulkanu Pichincha.

 

Festiwalowa publiczność będzie miała szansę zobaczyć układy choreograficzne charakterystyczne dla poszczególnych regionów kraju, a także tradycyjne gry i zabawy pod nazwą jugando con el abuelo (bawiąc się z dziadkiem), prezentujące formy rozrywki dawno zapomniane z powodu nowoczesnych technologii (np. bąk, przeciąganie liny i wyścigi w workach). Zespół zaprezentuje również kołysankę caballito azul (niebieski konik), której tematem są sny; taniec warmis pochodzący z okolic wulkanu Cayambe w prowincji Imbabura, podkreślający rolę kobiety; taniec chagras – utrzymany w rytmie capishca przeznaczonym zarówno do tańca, jak i słuchania – będący wyrazem radości ludzi pracujących w polu; taniec mi Ecuador będący tanecznym hołdem złożonym ojczyźnie, ukazującym jej wielokulturowe oblicze; taniec pasillo – el baile de mi sombrero (pasillo – taniec mojego kapelusza) charakterystyczny dla prowincji Loja.

 

Muzycy będą grali na takich instrumentach jak rondador (odmiana ekwadorskiej fletni Pana), flet, saksofon, bandolina (instrument strunowy podobny do mandoliny), quena (odmiana fletu), fletnia Pana, bombo (odmiana bębna), instrumenty perkusyjne oraz akustyczna gitara basowa.

 

Kierownikiem zespołu jest Glenda Llaguno, a Jorge Carrera Subia jest kierownikiem kapeli.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?