Úsměv - Czechy

Czech Republic

Zespół Úsměv Opava pochodzi z miasta Opawa leżącego w historycznym regionie Śląska Opawskiego, w pobliżu polskiej granicy. Zespół powstał przy lokalnym Domu Dzieci i Młodzieży w 1978 roku. Wówczas był pierwszym dziecięcym zespołem regionalnym w mieście. Zespół stanowi grupa 33 dzieci prezentujących pieśni i tańce charakterystyczne dla Śląska Opawskiego. Do najpopularniejszych tańców na tym terenie zalicza się šotyš, kalamajka, hulan, lendr, vrtek i šlapák. Dzieci występują w zrekonstruowanych strojach historycznych przy akompaniamencie kapeli cymbalistów interpretujących nie tylko ludowe melodie ze Śląska, lecz również utwory pochodzące z innych regionów Czech, takich jak Morawska Słowacja, Morawska Wołoszczyzna, a nawet ze Słowacji.

 

Festiwalowa publiczność będzie miała szansę zobaczyć takie zabawy jak vesele pod dachem; vrana leči, nema džeči; zabijali, zabijali, ale bravka nězabili, řemesla (zabawa oparta na takich rzemiosłach jak szewc, kowal, ogrodnik i rzeźnik).

 

Kapela będzie grać na skrzypcach, cymbałach i kontrabasie.

 

Kierownikiem zespołu jest Soňa Wenzelová, a kierownikiem kapeli Roman Kubala.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?