MALI MAGURZANIE - Polska

Polska

Zespół Regionalny „Mali Magurzanie” został założony w 2004 roku jako grupa początkująca w ramach działającego od 1984 roku Zespołu Regionalnego „Magurzanie” z Łodygowic. Wieś Łodygowice położona jest w województwie śląskim, w powiecie żywieckim i liczy około 7 tysięcy mieszkańców. Zespół działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury i reprezentuje folklor Górali Żywieckich, historycznie zamieszkujących głównie Kotlinę Żywiecką.

 

W skład zespołu Mali Magurzanie wchodzi około 60 tancerzy w wieku od 8 do 15 lat oraz 8-osobowa kapela dziecięca. W swojej karierze artystycznej zespół zaprezentował swój program w około 150 koncertach pełnego składu zespołu oraz wyodrębnionych grup kolędniczych i śpiewaczych. Mali Magurzanie czterokrotnie uczestniczyli w festiwalach zagranicznych: dwa razy w Czechach i dwa razy na Słowacji.

 

Na festiwalowej scenie zespół zaprezentuje inscenizację pt. „Przy pleciyniu kosycków”, w skład której wejdzie szereg zabaw (dziad) i tańców (koło, siustany, koń, obyrtka), a także wiązanka pieśni pasterskich, popisy chłopców z laskami, wiązanka melodii w wykonaniu kapeli i solistów (grających na heligonkach).

 

Kapela uraczy festiwalową publiczność grą na skrzypcach (prym i sekund), basach i heligonkach.

 

Kierownikiem zespołu i choreografem jest Krystyna Mikociak, a kierownikiem kapeli Brygida Sordyl.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?