BANDOSKA - Polska

Polska

Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska” powstał w 1950 roku przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Etnicznie ludność Ziemi Rzeszowskiej nie jest jednolita, przez co można ją podzielić na trzy subregiony: Rzeszowiaków, Lasowiaków i Pogórzan. Repertuar zespołu stanowią polskie tańce narodowe, regionalne – zwłaszcza z okolic Rzeszowa – a także tańce innych narodów i obrazki taneczne. Zespół tworzą dwie grupy dziecięce, grupa młodzieżowa, grupa reprezentacyjna, grupa seniorów, kapela ludowa i grupa wokalna – w sumie ponad 120 osób.

 

Na festiwalowej scenie Bandoska zaprezentuje obrazek sceniczny zatytułowany „Wieź mnie konisiu, wieź”, będący prezentacją folkloru regionu rzeszowskiego z wykorzystaniem zabaw dziecięcych, śpiewu, tańca i muzyki w wykonaniu tradycyjnego składu kapeli rzeszowskiej. Poprzez symbol tytułowego wozu konnego wykonawcy „wędrują” przez wsie regionu przybliżając widzom charakterystyczne tańce i przyśpiewki. Sceniczna łąka jest dla dzieci miejscem spotkań z młodszymi i starszymi kolegami, ale także z dorosłymi - w tym wypadku muzykami, a także brzmieniem instrumentów, na których grają.

 

Kapela będzie grała na skrzypcach, cymbałach, kontrabasie i klarnecie.

 

Kierownikiem zespołu jest Karol Mrzygłód, choreografami są Antoni Wołczko, Roman Malkiewicz i Karol Mrzygłód, a kierownikiem kapeli jest Tomasz Pyzik.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?