GERO AXULAR DANTZA TALDEA - Kraj Basków (Hiszpania)

Spain

Zespół Gero Axular przyjechał z miasta San Sebastian (bask. Donostia) leżącego nad Zatoką Biskajską. Został założony w 2004 roku przez grupę rodziców dzieci uczęszczających do szkoły Axular Lizeoa. Celem przyświecającym założycielom było zachowanie i pielęgnowanie baskijskich tradycji tanecznych, na które składa się około 400 charakterystycznych tańców ludowych. Wśród nich można dostrzec pewne zróżnicowanie muzyki, kroków i ubioru, specyficzne dla całego obszaru Kraju Basków. Repertuar oparty na baskijskich korzeniach bywa niekiedy ubogacany bardziej współczesnymi i nowatorskimi elementami.

 

Na Festiwalu zespół zaprezentuje tańce z prowincji Gipuzkoa (położonej w samym sercu Kraju Basków), takie jak agurra i ezpata dantza, które tradycyjnie wykonywało się dla koronowanych głów i dygnitarzy. Zgodnie z tradycją Gipuzkoa w tańcu wykorzystuje się takie przedmioty jak szable, kije, tarcze i ozdobne pałąki. Wiązanka tańców pod nazwą Dantzari Dantzak jest typową dla prowincji Vizcaya, a w jej skład wchodzi, między innymi, agintariena (taniec z flagą). Jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji tanecznych jest układ taneczno-muzyczno-aktorski zuberoako maskaradak.

 

Baskijska kapela będzie przygrywać na następujących instrumentach: txistu (flecie będącym symbolem odnowy ludowych tradycji baskijskich), txirula (trzyotworowym flecie), bębnie danbolin, txalaparta (instrumencie perkusyjnym przypominającym ksylofon), adarra (instrumencie dętym), rogu alboka, akordeonie, gitarze i cajonie.

 

Kierownikiem zespołu jest Juan Luis Unzurrunzaga, a kierownikiem kapeli Lara Mitxelena.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?