MLADOST - Bośnia i Hercegowina

Bosnia and Herzegowina

Stowarzyszenie Kultury i Sztuki „Mladost” zostało założone w 2000 roku w Banja Luce, mieście położonym w obrębie historyczno-etnograficznego regionu zwanego Bośniacką Krajiną. Stowarzyszenie liczy około 245 członków (w wieku 5-25 lat), którzy swe talenty i pasje do różnych form sztuki realizują działając w sekcjach szeroko rozumianego folkloru, muzykowania ludowego, warsztatów teatralnych, śpiewu solowego oraz ludowych grup śpiewaczych.

 

W ramach zaprezentowanego programu zespół pokaże Przędzenie w Donjekolsko – przędzenie wełny, które zgodnie z tradycją było zajęciem o charakterze towarzyskim, zazwyczaj wykonywanym jesiennymi i zimowymi wieczorami w świetle lamp naftowych. Łączono je z tkaniem i haftowaniem, co można zauważyć w bogato zdobionych strojach wykorzystanych w scenie. Zajęcie to było również okazją do śpiewu, tańca oraz zalotów. Ponadto, zespół wykona gluvo glomocko kolo (‘cichy’ taniec bez udziału śpiewu i instrumentów, będący tradycyjnym testem kobiecej tężyzny i zdatności do ożenku), ozrenske igre (tańce z okolic góry Ozren, wykonywane w bogato haftowanych strojach), tańce z Krajiny (ukazujące typową swawolną i żartobliwą mentalność rodzącą przekomarzania damsko-męskie), typowe dla kultury pasterskiej tańce z płaskowyżu Zmijanje (w których pasterze rywalizują w śpiewie i tańcu odznaczającym się ciężkimi krokami i dynamicznym rytmem).

 

Występowi zespołu towarzyszyć będzie kapela grająca na akordeonie, gitarze, kontrabasie, fletach, skrzypcach i klarnecie.

 

Kierownikiem zespołu jest Dobraš Marinko, choreografem Koprena Marinko, a kierownikiem kapeli Dobraš Dubravko.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?