ZBÓJNIK - Polska

Polska

Leżąca w Beskidzie Żywieckim Skawica administracyjnie należy do gminy Zawoja, a etnograficznie do grupy Górali Babiogórskich od wieków zamieszkujących dolinę rzeki Skawicy i jej dopływów. Od południa Babiogórcy graniczą z Orawiakami, od zachodu z Góralami Żywieckimi, a od północnego wschodu z Kliszczakami. Cały rejon Babiej Góry, a zwłaszcza jej północne stoki stanowił w przeszłości jedno z największych w Karpatach Zachodnich siedlisk zbójników. Od jednego z nich – słynnego harnasia Józefa Baczyńskiego – zespół wywodzi swoją nazwę. Zespół został założony w 2004 roku i był pierwszym zespołem regionalnym w Skawicy. Od momentu założenia przez jego szeregi przewinęło się prawie osiemdziesiąt osób. Obecny skład liczy ponad trzydziestu członków w wieku 9-16 lat – uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skawicy, a także starszych, będących uczniami szkoły średniej. „Zbójnik” działa pod patronatem Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi oraz Zespołu Szkół w Skawicy.

 

Program zatytułowany „Prządki” nawiązuje do tradycji przędzenia wełny jesiennymi i zimowymi wieczorami. Gospodyni uczyła starsze córki prząść, podczas gdy młodsze zwijały wełnę w kłębki. Pod koniec tygodnia, po zakończonej robocie, u prząśniczek organizowano potańcówkę. Taką też scenkę zaprezentuje zespół.

 

Członkowie kapeli będą grać na skrzypcach, heligonkach i basach.

 

Kierownikiem zespołu jest Krystyna Szczurek, choreografem jest Anna Kowalska-Wicherek, a kierownikiem kapeli jest Konrad Sowiński.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?