FLYING GEORGIANS - Gruzja

Georgia

Zespół „Latający Gruzini”, działający przy Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Jawakiszwiliego w Tbilisi został założony w 1996 roku przez Davida Kikvadze.

 

Program zespołu stanowi swoiste zaproszenie dla widza do poznania gruzińskiego ducha we wszelkich jego przejawach na przestrzeni wieków. Kobiecy taniec jest esencją wdzięku i uroku, przywodząc na myśl balet. Kroki są drobne, delikatne i spokojne, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że kobieta płynie po ziemi. Mężczyźni natomiast tańczą na palcach z werwą i wigorem, emanując pełną męskości energią w podskokach, obrotach i piruetach.

 

Program zaprezentowany na festiwalu będzie składał się z następujących tańców: kartuli (typowego gruzińskiego tańca pary, przesyconego galanterią i delikatnością), khorumi (tańca opowiadającego o wojnach toczonych z tureckimi i mongolskimi najeźdźcami), adjaruli (pełnego frywolnych i zalotnych ruchów tańca pary pochodzącego z adżaryjskiego wybrzeża Morza Czarnego), khevsuruli (tańca będącego ucieleśnieniem gruzińskiej rycerskości, która każe mężczyznom przerwać walkę na szable, jak tylko niewiasta upuści nakrycie głowy), samaya (tańca będącego swoistym żywym freskiem i wspomnieniem królowej Tamary, a także typowego średniowiecznego ubioru zachowanego na gruzińskich malowidłach), khandjluri (tańca przedstawiającego wojowników schodzących z gór i rywalizujących w rzucaniu sztyletami).

 

Kapela będzie grała na akordeonie i bębnach.

 

Kierownikiem i choreografem jest David Kikvadze, funkcję choreografa pełni również Dezdemona Kldiashvili, a Tengiz Qirimlishvili jest kierownikiem kapeli.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?