MAŁE LACHY - Polska

Polska

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Małe Lachy” został założony w Nowym Sączu w 1956 roku. Działa pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Regionalnego Zespołu „Lachy”. Etnograficznie reprezentuje region Lachów Sądeckich, jedną z najbardziej wyrazistych kulturowo grup polskiego Podkarpacia, jakie powstały na styku góralszczyzny karpackiej i Krakowiaków. Ich wsie położone są w rozległej i żyznej Kotlinie Sądeckiej, a dwa najważniejsze miasta regionu, Stary i Nowy Sącz, wyznaczające centrum grupy, rozsiadły się u zbiegu głównych rzek: Dunajca, Popradu i Kamienicy Nawojowskiej.

 

Na festiwalowej scenie zespół zaprezentuje program zatytułowany „Pasanie na ugorze”. Przy okazji pasania krów na ugorze dzieci bawią się – biegają, strzelają z batów. Do grupy pasących chłopców chce dołączyć nowy, młodszy chłopiec. Musi jednak najpierw odpowiedzieć na kilka podchwytliwych pytań, by móc wziąć udział w zabawach. Na koniec zostaje polany wodą; dopiero wówczas staje się pełnoprawnym pastuchem. Zostaje również poproszony o przyprowadzenie swojej siostry, która ma podgrywać dzieciom do zabaw, takich jak trzeciak, na wysokim dębie, czyżyk; a także do tańców, takich jak: suwana, kowol, polka z przyśpiewkami, szarpok i cięta polka.

 

Festiwalowa publiczność zobaczy i usłyszy następujące instrumenty: skrzypce, kontrabas, klarnet i trąbkę.

 

Kierownikiem zespołu jest Zuzanna Poręba, choreografem Ewelina Kwiatkowska, a kierownikiem kapeli Mateusz Gadzina.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?