GATALINKA - Chorwacja

Croatia

Zespół „Gatalinka” pochodzi z miejscowości Vinkovci leżącej w północno-wschodnim regionie Slawonia, który wraz z Dalmacją, Chorwacją właściwą i Istrią stanowi grupę czterech głównych historycznych regionów. Zespół został założony w 1994 roku w celu promowania wśród dzieci kultury ludowej oraz gry na tradycyjnych instrumentach.

 

Na Festiwalu „Gatalinka” zaprezentuje następujące ludowe tańce i zwyczaje: valpovo (wiązankę tańców ze Slawonii), kirbaj (fragmenty święta patrona wsi), elementy typowego slawońskiego wesela, „Od karnawału do żniw” (obrazek ukazujący doroczne obrzędy), „taniec kapitański” (pochodzący z wyspy Korčula), jezerski mornarski bal (scenkę ukazującą bogactwo wpływów adriatyckich i dynaryjskich w postaci balu zorganizowanego na cześć młodego marynarza udającego się po raz pierwszy w rejs), lutko ma, sridi luga zelenoga oraz prigorski plesovi.

 

Festiwalowa publiczność zobaczy i usłyszy szereg instrumentów należących do rodziny tamburicy (lutni z długim gryfem), takich jak: bisernica (grająca główną melodię), brač oraz e-brač (dublujące linię melodyczną oktawę niżej niż bisernica), čelo, bugarija (podobna do gitary), berda (pełniąca rolę instrumentu basowego), samica, jak również dvojnice, zwane również gajdami (będące rodzajem instrumentu dętego zbliżonego do dud).

 

Kierownikiem zespołu jest Blanka Žakula, a kierownikiem kapeli Miron Jurić.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?