ALISEN CHOU FROM TAIWAN - Tajwan

Taiwan

Plemię Tsou, którego przedstawicieli żyje dzisiaj już tylko 7 tysięcy jest autochtonicznym ludem środkowego i południowego Tajwanu. Uważa się ich za aborygenów tajwańskich, którzy posługują się własnymi dialektami odmiennymi od pozostałych języków używanych na Tajwanie. Chociaż pierwotna religia Tsou była animistyczna, dzisiaj większość przedstawicieli tego plemienia wyznaje katolicyzm i protestantyzm.

 

Zespół ALISHAN TSOU pochodzi z miasta Jiayi i działa przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum „Alishan”. Rytm życia plemienia Tsou wyznaczają dwa doroczne rytuały: mayashubi (rytuał bitewny) oraz homeyaya (rytuał prosa), który zostanie przedstawiony na festiwalu. Rytuał ten rozpoczyna się nawoływaniem nestora, który wzywa członków plemienia na zgromadzenie. Zostaje przeprowadzony egzorcyzm mający na celu odegnanie negatywnej energii, po czym następuje złożenie ofiary dla bogini prosa oraz modlitwy do duchów przodków, mające wyjednać pokój i bezpieczeństwo. W swoistym obrzędzie przejścia młodzieniec otrzymuje trzykrotną chłostę, przez co zostaje wprowadzony w dorosłość. Na zakończenie wojownicy Tsou składają członkom klanu sprawozdanie ze stanu ziem ojczystych i zapewnianej im ochrony. 

 

Towarzyszący zespołowi muzycy będą grać na er-hu­ (tradycyjnym dwustrunowym instrumencie o dźwięku zbliżonym do ludzkiego głosu), di-zi (bambusowym flecie o przenikliwym dźwięku), yang-chin (cymbałach), pi-pa (cytrze), jong-ruan (cytrze o dźwięku łagodniejszym od dźwięku pi-pa), a także na instrumentach perkusyjnych. Kierownikiem zespołu jest Lin Wan-Ling.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?