GRANDINĖLĖ - Litwa

Lithuania

Zespół GRANDINĖLĖ pochodzi z miasta Poniewież, leżącego w etnograficznym regionie Auksztota, odznaczającym się stosunkowo wysokimi wzniesieniami w porównaniu z pozostałymi czterema regionami Litwy. Auksztota jest historycznym ośrodkiem, z którego swój początek wzięła litewska tożsamość narodowa.

 

Zespół po raz pierwszy zaistniał w 1978 roku, a po piętnastu latach przekształcił się w GRANDINĖLĖ. Jest żarliwym propagatorem litewskiej spuścizny taneczno-muzycznej. Składa się z czterech grup wiekowych, w których tańczą dzieci, młodzież i dorośli (od 7 do 25 roku życia). Na festiwalu zatańczy 18 dzieci w wieku 8-12 lat. Od momentu założenia GRANDINĖLĖ wystąpił na 86 międzynarodowych festiwalach, m.in. w Holandii, Włoszech, Francji, Niemczech, na Białorusi, Słowacji, Ukrainie, w Belgii, Anglii, Turcji, Danii, Czechach, Maroku, Grecji, Austrii, Macedonii, Polsce, Argentynie, Meksyku, Kanadzie, Szwecji, Hiszpanii i Estonii. 

 

Kierownikiem zespołu i choreografem jest Zita Rimkuviene, wybitna litewska animatorka kultury. Audrius Dervinis przewodzi kapeli, która będzie grać na syrinksie, koklach, dzwonkach, fujarkach i akordeonie. Dzieci zaprezentują tradycyjne zabawy, piosenki i tańce. W ramach pozascenicznych prezentacji będzie można podziwiać wyroby rękodzielnicze i posmakować litewskiej kuchni narodowej.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?