NASEJE - FOLKLORE DANCING DABKA - Izrael

Israel

Zespół NASEJE - FOLKLORE DANCING DABKA pochodzi z druzyjskiej wioski Bet Dżan, położonej na południowo-zachodnim skraju góry Meron w izraelskim Dystrykcie Północnym, obejmującym historyczną Górną Galileę. Druzyzm sięga swymi korzeniami ismailizmu, religijno-filozoficznego ruchu zapoczątkowanego na przełomie X i XI wieku, łączącego islam, gnostycyzm oraz elementy chrześcijaństwa z grecką filozofią oraz wpływami hinduistycznymi. Druzowie uważają tradycyjną narrację o stworzeniu za przypowieść przedstawiającą Adama nie jako pierwszego człowieka, lecz jako pierwszą osobę wierzącą w jednego boga. Zatem mentorzy i prorocy rekrutują się spośród przedstawicieli trzech monoteistycznych religii, a zaliczyć do nich można Jetro, Mojżesza, Jana Chrzciciela, Jezusa z Nazaretu, Salmana al-Farisiego oraz Mahometa; wszyscy oni byli ucieleśnieniami tej samej monoteistycznej idei.

 

Nazwa zespołu stanowi nawiązanie do lewantyńskiego ludowego tańca w kole (dabka), o prawdopodobnym pochodzeniu kananejskim lub fenickim. Dzisiaj taniec ten wykonywany jest w Libanie, Syrii, Jordanii oraz Izraelu, zarówno w kole, jak i w szeregu, na weselach, a także przy innych radosnych okazjach. W zespole tańczy 36 dzieci w wieku 10-14 lat. Na festiwalu zaprezentują tańce będące nośnikami idei pokoju, a także związane z ceremonią weselną oraz ludową poezją. 

 

Kierownikiem zespołu i kapeli jest dr Ashraf Shawah.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?