ZASADNIOKI - Polska

Polska

Zasadne to malownicza wieś licząca około 650 mieszkańców, położona u stóp Gorca, jednego z najwyższych szczytów pasma Gorce. Zasadne leży w gminie Kamienica w powiecie limanowskim. Rozciąga się wzdłuż doliny potoku Zasadne, wpływającego do rzeki Kamienicy, która stanowi naturalną granicę między Gorcami i Beskidem Wyspowym. Dziecięcy Zespół Regionalny ZASADNIOKI powstał w 2004 roku przy Szkole Podstawowej w Zasadnem. Prezentuje pieśni, tańce, stroje, gwarę, gry i zabawy dziecięce górali łącko-kamienickich. Każdego roku swoimi występami uświetnia uroczystości szkolne i gminne, uczestniczy w festiwalach i przeglądach. Zespół liczy 45 członków w wieku od 7 do 15 lat.
 

Na festiwalu zaprezentuje program pt. „Na polonie pod lasom”, gdzie spotykają się dzieci wracające z grzybobrania. Dołączają do nich dziewczyny, które zbierały dziką różę i tarninę. Do bawiących się dziewcząt dochodzą chłopcy, którzy zbierali chrust. Zaczyna się przekomarzanie, kto lepiej wywiązał się ze swojej pracy, następnie rywalizacja – przeciąganie sznura, a po niej wspólna zabawa, w końcu taniec. Z początku dzieciom przygrywa jeden z chłopców, później pojawiają się muzykanci.

 

Kierownikiem i choreografem zespołu jest Bożena Gierczyk. Kierownikiem kapeli jest Mirosław Gorczowski.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?