MAŁA BRENNA - Polska

Polska

Brenna to miejscowość położona w górzystym obszarze Beskidu Śląskiego, w powiecie cieszyńskim. Historia zasiedlania tych trudno dostępnych terenów związana jest ściśle z pasterstwem oraz wyrębem lasów. Pierwsze wzmianki o Brennej pochodzą z końca XV wieku, a pasterstwo na śródgórskich polanach pojawiło się wraz z przybyciem Wołochów do Księstwa Cieszyńskiego w XVI wieku. Większość dzisiejszych tradycji i obrzędów ma swoje korzenie właśnie w kulturze pasterskiej. Dziecięcy Zespół Regionalny MAŁA BRENNA powstał w 2009 roku jako odpowiedź na problem, z którym od dłuższego czasu borykały się dorosłe zespoły regionalne gminy Brenna – brak nowych i młodych kandydatów potrafiących wykazać się doświadczeniem oraz umiejętnościami taneczno-wokalnymi. Po początkowych trudnościach zespół rozrósł się, osiągając pierwsze sukcesy na powiatowych i wojewódzkich przeglądach. Brał udział w międzynarodowych festiwalach, wyjeżdżał do wielu polskich, czeskich i słowackich miast.
 

Na festiwalu zespół zaprezentuje program pt. „Na posionku” pokazujący dzień wypełniony zajęciami dziecięcymi od momentu wyjścia sióstr o poranku z krowami na pastwisko do chwili ich powrotu o zmroku. Dzieci spędzają czas na śpiewie, tańcu i muzyce. 

 

Kierownikiem zespołu i choreografem jest Anna Musiał, a kierownikiem kapeli Damian Nowak.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?