KRAKOWIACZEK - Polska

Polska

Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIACZEK działa od 2003 roku w miejscowości Grojec pod patronatem Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni, gminy położonej w aglomeracji krakowskiej.
 

Zespół zrzesza 45 członków w wieku 5-19 lat, którzy prezentują folklor Krakowiaków Zachodnich, Wschodnich, Lachów sądeckich oraz tańce śląskie.
 

Na festiwalu zespół zaprezentuje program pt. „Po odpuście”, który w lokalnej tradycji zwany jest „strzelanką”. Nazwa wzięła się od salw moździerzowych oddawanych na pobliskiej górze. Po odpuście w Alwerni matka wysyła dzieci ze starszą córką na pastwisko, aby się pobawiły. Daje im cukierki kupione na odpuście. Dzieci bawią się w koło młyńskie, osę, ciuciubabkę, a następnie tańczą oberka, krakowiaka i poleczkę. Do tańca przygrywają im muzykanci, którzy wracają ze „strzelanki”. Przy dzieciach zatrzymuje się też młodzież, która przechodzi przez pastwisko. Po krótkiej rozmowie zaczyna śpiewać i tańczyć chodzonego, polkę, polkę-mazurkę, krakowiaka i oberka.  

 

Kierownikiem, instruktorem i choreografem zespołu jest Teresa Majewska. Kierownikiem kapeli jest Paweł Szafarski.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?