KROKUSY

Polska

Zespół „Krokusy" przyjechał z Jeleśni - dużej wsi położonej w Beskidzie Żywieckim, nad Koszarawą. Beskid Żywiecki jest regionem, w którym tradycje kultury ludowej są wciąż jeszcze żywe. Do dnia dzisiejszego zachowało się tu wiele tańców, pieśni i zwyczajów, związanych zarówno z obrzędowością doroczną, jak i rodzinną. Górale żywieccy od dawna starają się zachować to wszystko, co zostało im przekazane przez przeszłe pokolenia. Działa tu wiele zespołów folklorystycznych, popularyzujących swoją kulturę daleko poza granicami kraju. Region ten jest także ogromnym centrum sztuki ludowej - działa tu wielu rzeźbiarzy, znane są w całej Polsce piękne kolorowe hafty żywieckie, znajduje się tu również największy ośrodek zabawkarstwa ludowego (ptaszki drewniane, karuzele, koniki, zaprzęgi).
Jeleśnia jest znaną miejscowością letniskową, założoną w XVI w. przez Wołochów, którzy przywędrowali na te tereny w poszukiwaniu pastwisk dla swych trzód. Największą atrakcją Jeleśni jest drewniana karczma z 1774 r., gdzie obecnie mieści się restauracja regionalna. Zespół został założony w 1986 r. przy miejscowej szkole podstawowej. Brał wielokrotnie udział w przeglądach i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia (m.in. zajął I miejsce na tegorocznych Godach Żywieckich).
Program, jaki zaprezentuje na „Święcie Dzieci Gór" nosi tytuł „Potańcujmy w starej chałupie", a do tańca przygrywa im na heligonce i dudach 13-letni Przemysław Ficek.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl

 
  
Polityka prywatności 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?