JAFERNIOCEK - Polska

Polska

Zespół JAFERNIOCEK został założony jesienią 2008 roku przy oddziale Związku Podhalan w Ostrowsku - trzeciej najstarszej wsi podhalańskiej, która została założona przez cystersów w 1260 roku. Nazwa zespołu odnosi się do gwarowego określenia licznie występujących w okolicy krzaków borówki, które - podobnie jak zespół - spajają młode owoce w całość i pozwalają się im rozwijać. Repertuar zespołu to śpiew, muzyka, taniec, zabawy i obyczaje góralskie zawarte także w prezentowanych programach artystycznych, takich jak: „Na św. Michała", „Przy mietłach na ogrodzie", „Na kamieńcu", „500 lat parafii Ostrowsko".

Na festiwalu zespół pokaże program pt. „Na św. Floriana", nawiązujący do tradycji ochotniczych straży pożarnych, których patronem jest właśnie św. Florian. Nieopodal rzeki mali chłopcy bawią się w strażaków, korzystając ze starych hełmów, węża i prymitywnego „wozu" strażackiego. Po przybyciu dziewcząt kontynuują zabawy wraz z chłopcem przygrywającym na skrzypcach. W końcu pojawia się idąca z kościoła kapela. Kierownikiem zespołu jest Łukasz Gromada, a choreografią zajmują się. 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?