Święto Dzieci Gór od 19 do 26 lipca…

W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ we wtorek 23 czerwca odbyło się spotkanie organizatorów XXIII Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór z kierownikami polskich zespołów, które będą uczestniczyć w tym wydarzeniu. Polskę będą w br. reprezentowały zespoły: Piątkowioki z Piątkowej, Zasadnioki z Zasadnego, Mała Brenna z Brennej, Jaferniocek z Ostrowska, Krakowiaczek z Grojca oraz Mali Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej. Ich kamratami będą dziewczęta i chłopcy z Albanii, Litwy, Mołdawii, Tajwanu, Serbii i Izraela.

Zastępca dyrektora MCK Małgorzata Kalarus, członek Rady Artystycznej Festiwalu Benedykt Kafel i inni pracownicy MCK SOKÓŁ tłumaczyli szczegóły dotyczące przebiegu Święta Dzieci Gór, wyjaśniali wiele kwestii, wręczyli przygotowane wcześniej materiały informacyjne. Festiwal trwać będzie od 19 do 26 lipca br. Podczas konferencji prasowej kierownicy zespołów jednoznacznie podkreślali, że udział w tym wydarzeniu jest dla nich i ich podopiecznych wielkim zaszczytem, że są przekonani, iż zaprzyjaźnią się z gośćmi z całego świata. A te przyjaźnie trwają później zwykle wiele lat.

Przez ponad tydzień dzieci razem mieszkają, występują (nie tylko w Nowym Sączu, ale też w kilku innych miejscowościach: Biecz, Gródek nad Dunajcem, Krynica-Zdrój, Limanowa Muszyna, Szczawnica), bawią się i zwiedzają. Znajdują dzięki temu pomiędzy sobą nić porozumienia. Kształtuje się tolerancja i akceptacja dla odmienności kulturowych, religijnych, obyczajowych, likwidują się uprzedzenia i podziały. Każda para ma swój "dzień narodowy", podczas którego jest gwiazdą koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło i kuchnie swoich regionów.

 

Przypomnijmy, że festiwal jest realizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych Święta Gór - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich.

 

Dyrektorem festiwalu jest Antoni Malczak, reżyserem i gospodarzem koncertów - Józef Broda z Koniakowa, a kierownikiem biura organizacyjnego - Małgorzata Kalarus. Dotychczas gościliśmy dziecięce zespoły regionalne z ponad 60 krajów świata, co oznacza, że ok. 10 tys. młodych ludzi zasmakowało wielkiej przygody, nawiązało nowe przyjaźnie, niosąc jednocześnie radość mieszkańcom regionu i turystom oraz, co najważniejsze, wypełniając i przekazując dalej ideę festiwalu: "Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych".
 

XXIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu towarzyszyć będą XVII Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie. Ich tematem wiodącym będzie folklor taneczny polskiego Spisza w opracowaniu dla dzieci i młodzieży. 

 

 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?