TURLICKI

Polska

Dziecięcy Zespół Regionalny „Turlicki" powstał w 1972 roku przy Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu. Założycielami zespołu byli Maria i Józef Staszlowie. Członkami zespołu są dzieci w wieku od 6 do 15 lat z Nowego Targu i okolicznych miejscowości. Nowy Targ - miasto położone w rozległej kotlinie przy południowych stokach Turbacza, w widłach Białego i Czarnego Dunajca - jest stolicą Podhala - regionu, gdzie tradycyjna kultura ludowa jest wciąż jeszcze żywa i otoczona troskliwą opieką przez miejscową ludność. Charakterys¬tyczne budownictwo, ornamentowane meble i sprzęt domowy, bogato zdobione stroje spotyka się jeszcze na co dzień niemal we wszystkich wioskach tego regionu.
Licznie działające tu zespoły folklorystyczne rozposzechniają daleko poza granicami naszego kraju tradycyjną muzykę, pieśni i tańce. W swoim repertuarze mają także programy związane ze świętami i dawnymi obrzędami dorocznymi i rodzinnymi. Duże zasługi w ochronie spuścizny kulturalnej tego terenu ma również Związek Podhalan, stowarzyszenie o wspaniałej przedwojennej tradycji.
Zespół „Turlicki" prezentuje autentyczny folklor Skalnego Podhala. Brał udział w wielu przeglądach i festiwalach, nie tylko w Polsce, ale także we Francji, w Czechach i w Słowacji. Ostatnio prezentowane programy to: „Zabawy na polanie", „Jasełka góralskie" i - najnowszy - „Po odpuście", który przedstawia gry i zabawy dziecięce z wykorzystaniem zabawek zakupionych na odpuście (m. in. zawody bryczek i koników na biegunach).

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?