AIA - Gruzja

Georgia

Zespół "AIA" przyjechał do nas z Gruzji - pięknego kraju położonego u stóp Kaukazu. Gruzja jest krajem wysokich gór i kwiecistych dolin, krajem o długiej historii i wspaniałej starej kulturze. Burzliwa historia tych ziem, liczne wojny na przestrzeni wieków, różnorodność narodowości zamieszkujących ten kraj przyczyniły się do tego, że w kulturze materialnej i sztuce gruzińskiej mieszają się wpływy zarówno perskie i arabskie, jak i tureckie czy tatarskie. Zespół "AIA" pochodzi z Mtianeti - regionu położonego w południowej części gór kaukaskich, gdzie tradycje ludowe zachowały się do dnia dzisiejszego w formie najbardziej czystej i bogatej.

Nazwa zespołu "AIA" jest skrótem utworzonym od słów „Amer-Imeri-A", co oznacza „Cała Gruzja". W swoim repertuarze zespół posiada nie tylko tańce, pieśni i zabawy dziecięce, ale także obrzędy, wierzenia związane z dawną magią ludową, zaklęcia. Podstawową zasadą pracy w zespole jest traktowanie tradycji jako fundamentu, na którym można budować wciąż nowe, niepowtarzalne wartości. Takie rozumienie roli tradycji sprawia, że kultura ludowa Gruzji nie jest reliktem zamierzchłej przeszłości, ale wartością wciąż żywą, wzbogaconą nowymi formami, których korzenie sięgają jednak głęboko do dawnych ludowych archetypów. Dlatego też w pieśniach i zabawach dziecięcych zmienia się czasem coś w melodii, jakieś fragmenty tekstu, dostosowując się do współczesnych realiów dziecięcego świata. Zespół "AIA" powstał w 1992 roku. W roku bieżącym brał udział w festiwalu dziecięcych zespołów folklorystycznych w Gruzji.

Na „Święcie Dzieci Gór" "AIA" zaprezentuje między innymi typowo gruzińskie zabawy, pieśni i tańce popularne wśród dzieci zamieszkujących regiony południowej części Kaukazu.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?