KORUKO AMA BIRJINAREN ESKOLA - Kraj Basków

Spain

Zespół "Koruko Ama Birjinaren Eskola" reprezentuje Kraj Basków. „Baskowie to naród, który tańczy u podnóża Pirenejów" - powiedział kiedyś Voltaire i to określenie przetrwało do dzisiaj. Baskowie kochają święta, karnawały, procesje, misteria... Wszystkim tym świętom towarzyszy muzyka i taniec... Jest faktem niepodważalnym, że dla Basków taniec jest od bardzo dawna ważną częścią życia codziennego. Mówi się nawet, że dziecko baskijskie uczy się tańczyć zanim nauczy się wołać swoich rodziców.
Folklor baskijski jest folklorem żywym. Podobnie jak w całej Europie, wiele dawnych tańców baskijskich zaniknęło. Pojawiły się nowe, niosące ze sobą wpływy folkloru obcego, przyjmowane w formach najbardziej zbliżonych do lokalnej tradycji. Wychodząc nieco poza wąskie rozumienie folkloru tradycyjnego Baskowie uważają, że taniec jest czymś, co ewoluuje i jako forma żywa może się rozwijać i tworzyć nowe jakości. Instrumentami towarzyszącymi tańcom baskijskim są głównie instrumenty autochtoniczne, w większości dęte (txistu, txirula i alboka) oraz perkusyjne (tamburyn, tam-tam i txalaparta).
„Eskola" zaprezentowała się po raz pierwszy publiczności w 1940 roku. Jest organizacją, która, oprócz grup tanecznych, skupia także grupy teatralne, chór mieszany (60 osób) oraz operę. Prowadzi również szkołę tańca dla dzieci (ponad 100 uczniów), która jest pierwszym krokiem poznawania baskijskiego folkloru.
Większość występów „Eskoli" ma miejsce w Euskal-Herria (Kraju Basków), ale dała ona również serię koncertów w Europie i Ameryce.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?