PYRSOS - Grecja

Greece

Zespół PYRSOS powstał w mieście Naousa położonym u podnóża gór Vermio, w regionie Macedonia, gdzie życie kwitnie od czasów mitologicznych „ogrodów króla Midasa". Wiele ze znajdujących się tutaj historycznych miejsc nawiązuje do starożytności; jest słynny Lykeion, czyli szkoła założona przez Arystotelesa, starożytny teatr oraz grobowce macedońskie. Doroczny karnawał organizowany w Naousa pod wieloma względami przypomina starożytne dionizyjskie widowiska. Inicjatywą założenia zespołu PYRSOS wykazało się zrzeszenie uczniów szkoły średniej E. Valsamidis w roku szkolnym 1960-1961, a bezpośrednią motywacją była potrzeba zaprezentowania współczesnym mieszkańcom Naousa bogatej tradycji i historii miasta. W niespełna dekadę zespołowi udało się zyskać znaczną popularność w kraju i za granicą. Wraz z nią przyszły liczne występy, festiwale, nagrody i wyróżnienia. Do tej pory zespół odbył tournée we Francji, Bułgarii, Serbii, Turcji, USA, Kanadzie, Chinach i na Tajwanie. Jako aktywny członek greckiej sekcji CIOFF organizuje międzynarodowy festiwal folklorystyczny CIOFF-PYRSOS-NAOUSA.

Repertuar zespołu obejmuje wiele tańców wywodzących się z regionu północno-zachodniego, Macedonii, a także Półwyspu Peloponeskiego. Nie brakuje również charakterystycznego greckiego tańca sirtaki. Muzycy towarzyszącej zespołowi kapeli będą grali na zurnie, klarnecie, akordeonie oraz bębnie ntaouli.

Kierownikiem zespołu i choreografem jest Katerina Antifakou.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?