PNIOKI - Polska

Polska

Zespół regionalny PNIOKI powstał w 2004 roku i działa przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sadku-Kostrzy, w gminie Jodłownik leżącej w powiecie limanowskim. Zespół liczy 62 członków w wieku 9-15 lat, którzy pielęgnują pieśni, tańce, zabawy i gwarę regionu Lachów szczyrzyckich. Najpopularniejsze tańce, które zespół wykonuje to: chodzony, ogrodnik, przepiórka, kowal, szewc, pasterka, suwana. Tańcom, śpiewom i zabawom zespołu towarzyszy typowa dla tego regionu kapela w składzie: skrzypce prym, skrzypce sekund, kontrabas, trąbka, klarnet. Nazwa zespołu PNIOKI oznacza rdzennych mieszkańców wsi, którzy znają i kultywują zwyczaje oraz tradycje swojego regionu.

Festiwalowa widownia będzie miała okazję zobaczyć program pt. „Przy plecioniu batów". Starszy chłopiec, Jasiek, pasie na łące bydło; umila sobie czas plotąc baty, które będą później wykorzystywane do poganiania koni i bydła podczas prac w polu. Mali chłopcy przyglądają się czynnościom starszego kolegi, który uczy ich owej trudnej sztuki. Po chwili na łące pojawiają się kolejne dzieci i zaczyna się wspólna zabawa w „pastyrecko", „kogutka" i „mietlorza". Nagle zza lasu wychodzi starsza grupa dzieci z muzyką.

Kierownikiem zespołu jest Halina Gocal, instruktorem Maria Wójtowicz, a kierownikiem muzycznym Mateusz Frys.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?