PETAR ZRINSKI - Chorwacja

Croatia

Zespół PETAR ZRINSKI pochodzi z miasta Vrbovec leżącego w północnej części Chorwacji, czterdzieści kilometrów od stolicy, Zagrzebia. Stowarzyszenie wspierające zespół zostało założone w 1912 roku, a sam zespół dziecięcy działa od 31 lat. Blisko setka dzieci w wieku 4-16 lat gra w gry, śpiewa piosenki i wykonuje tańce typowe dla regionu Kalničko Prigorje, Hrvatsko Zagorje, miasta Ogulin, a także całego obszaru Chorwacji. Tym sposobem dzieci poznają tradycyjną kulturę i obyczaje swoich przodków, zachowane, oryginalne ubiory; odkrywają tajniki haftu oraz sztuki wytwarzania biżuterii ze szklanych koralików, zwanej kraluš.

Na repertuar zespołu składają się liczne tańce w parze, tańce z towarzyszeniem śpiewu, jak również tradycyjne tańce kołowe (kolo). Na Festiwalu zespół zaprezentuje również drmeš - popularny i znany w całej Chorwacji taniec. Jako że prawie każda miejscowość chorwacka ma swój własny, tradycyjny ubiór, tańce pochodzące z poszczególnych regionów dają obraz bogatej różnorodności strojów.

Na festiwalowej scenie zespołowi towarzyszyć będą muzycy grający na następujących instrumentach: tamburitza, bisernica, brač, bas oraz bugarija.

Kierownikiem zespołu i choreografem jest Ljiljana Stanko.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?