KYCZERKA - Polska

Polska

Łemkowski Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca KYCZERKA został założony w 1991 roku w Legnicy. Jego członkami są Łemkowie mieszkający na Dolnym Śląsku, którzy według jednej teorii stanowią grupę etniczną, według innej - grupę etnograficzną narodu ukraińskiego. Można również spotkać się z opinią, że są to Karpaccy Rusini - czwarty obok Rosjan, Białorusinów i Ukraińców naród wschodniosłowiański. Aż do 1944 roku zamieszkiwali północne Karpaty, przygraniczne tereny Słowacji i Polski. Ich liczbę w przedwojennej Polsce szacowano na 100-150 tysięcy osób, w zależności od tego, jak wyznaczano wschodnią granicy Łemkowszczyzny. W latach 1944-1946 około 70 procent wysiedlono na sowiecką Ukrainę, w ramach programowej wymiany ludności między Polską a ówczesnym Związkiem Radzieckim. Tych, którzy pozostali w Polsce w 1947 roku deportowano w ramach akcji „Wisła" na tereny zachodniej i północnej Polski. Łemkowie są wiernymi cerkwi prawosławnej i greckokatolickiej. W piśmie posługują się cyrylicą. W ostatnich latach doprowadzili do kodyfikacji swojego języka (gramatyka, słowniki i literatura łemkowska).

Na Festiwalu w ramach programu zatytułowanego „Na polanie" KYCZERKA zaprezentuje szereg zabaw, gier i tańców łemkowskich.

Kierownikiem zespołu jest Jerzy Starzyński.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?