29 NOEMVRI - Macedonia

Macedonia, The Former Yugoslav Republic of

Zespół „29 Noemvri" przyjechał na nasz festiwal z Kumanova, miasta położonego w regionie Żegligowo, w północnej Macedonii, niedaleko granicy serbskiej. Nazwa Kumanovo pochodzi od mongolsko-tatarskiego plemienia Kumany, które w VII wieku przywędrowało na te tereny z ruskich stepów.
Ludność zamieszkująca te tereny znana jest w całej Macedonii nie tylko ze swej waleczności (stąd pochodzą najwięksi bohaterowie narodowi kraju, tutaj też miało miejsce pierwsze powstanie przeciwko Turkom), ale także z „ducha twórczego", który sprawia, że w tych okolicach są wciąż jeszcze żywe pieśni, tańce i poezja ludowa.
Zespół „29 Noemvri" powtał w 1977 roku. W jego skład wchodzi ok. 200 członków, dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Nazwa zespołu, która oznacza „29 Listopada" wiąże się z datą święta narodowego byłej Jugosławii. Swoje umiejętności artystyczne zespół prezentował wielokrotnie na różnych przeglądach i festiwalach, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. Brał również udział w festiwalach międzynarodowych w Niemczech, Bułgarii i Polsce.
Na „Święcie Dzieci Gór" zespół zaprezentuje tańce i pieśni wschodniej Macedonii („Istoczna Macedonia"), zabawy ludowe i tańce weselne z regionu skopskiego („Powardarie"), taniec wędrownych kotlarzy („Kaladżisko"), a także ludowy obyczaj wspólnego przędzenia wełny po zakończonych pracach polowych („Sedenka").
Zespół występuje w autentycznych strojach ludowych regionów: kumanowskiego, wschodni omacedońskiego i skopskiego, wykonywanych tradycyjną techniką tkacką i wyszywanych przez ludowych twórców.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?