CSICSERGŐK - Węgry

Hungary

Zespół tańca ludowego Csicsergők powstał ponad 35 lat temu w niewielkiej miejscowości Üllés, leżącej w południowo-wschodniej części Węgier. Otaczające ją tereny są płaskie, przez co zyskały miano Wielkiej Równiny. Większość żyjących tu ludzi opiera swój byt na rolnictwie, uprawie owoców i warzyw, a region słynie z wina i papryki. Zespół Csicsergők działa przy miejscowym ośrodku kultury, a jego członkami są dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej i średniej. Już w wieku 7 lat zaczynają powoli poznawać tradycyjną kulturę, uczestniczą w ludowych zabawach i grach, uczą się prostych, podstawowych kroków tanecznych. Z czasem gotowe są przyswoić bardziej zaawansowane układy choreograficzne, a także wziąć odpowiedzialność za kultywowanie i przekazywanie następnym pokoleniom kultury ludowej, tradycji i obyczajów. Zespół jest częstym uczestnikiem zarówno krajowych, jak i zagranicznych festiwali; dotychczas występował w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Anglii, Holandii, Danii, Finlandii, Grecji, Niemczech, Turcji, Bułgarii, Rumunii, Rosji i Polsce. Repertuar obejmuje różnorodne tańce węgierskie pochodzące z terenu całego Basenu Karpackiego, tym samym w całości ukazując autentyczny folklor narodu węgierskiego.

Zespołowi towarzyszy kapela Rézhúros, której członkowie grają na skrzypcach, altówce i kontrabasie. Kierownikiem zespołu i choreografem jest Zsolt Ótott.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?