BALLET RACINE CREOLE - Martynika

Martinique

Martynika jest wyspą i terytorium zależnym Francji. Wchodzi w skład archipelagu wysp zwanych Małymi Antylami, które swym przebiegiem oddzielają Morze Karaibskie od Oceanu Atlantyckiego. Od czasu odkrycia wyspy przez Krzysztofa Kolumba, jej rdzennym mieszkańcom, Karaibom, przychodziło raz po raz mierzyć się z kolejnymi falami kolonizatorów europejskich, jako że właśnie w basenie Morza Karaibskiego krzyżowały się zamorskie strefy wpływów Hiszpanii, Francji, Holandii i Anglii. Wskutek tego lokalna kultura stała się tyglem, w którym stopiły się elementy kulturowe owych mocarstw kolonialnych, a używany do dzisiaj dialekt, oparty na języku francuskim z elementami języków karaibskich i afrykańskich, określa się mianem ‘kreolskiego’.

 

Stowarzyszenie Racine-Creole zostało powołane do życia w gminie Saint Joseph w 1993 roku, a na jego czele stanęła Jeanne Jovinac, była tancerka Wielkiego Baletu Martyniki. Zespół działający pod patronatem stowarzyszenia pełni funkcję ambasadora martynikańskiego folkloru, który jest swoistą mozaiką karaibskich i europejskich rytmów, melodii i tańców (np. méringue, calypso, tango, beguine, mazurek, kadryl, walc i salsa), jak również elementów kultury afrykańskiej, sprowadzonych na Martynikę przez niewolników przywiezionych z Afryki (np. tańce z bębnami i tańce płodności).

 

Kierowniczką zespołu jest Jeanne Jovinac, a choreografem Jean-Baptiste-Adolphe Remi.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?