SAARENKYLAN KALEVAN NUORET - Finlandia

Finland

Zespół „Saarenkylan Kalevan Nuoret" przyjechał do nas z Saarenkyla - dużej wioski, położonej na Kręgu Polarnym, kilka kilometrów na północ od Rovaniemi. Rovaniemi znajduje się w strefie arktycznej i jest centrum administracyjnym i kulturalnym Laponii. Jego okolice są prawdziwym rajem dla turystów.
Otaczająca przyroda zapewnia każdemu latem głęboką ciszę i spokój, zimą zaś ogromne śnieżne przestrzenie, pozwalające na uprawianie wszelkiego typu sportów zimowych. Ale największą atrakcją tego regionu jest fakt, że to właśnie tutaj znajduje się miejsce stałego pobytu św. Mikołaja i jego własny urząd pocztowy. Niedługo przed świętami Bożego Narodzenia setki duszków odbywają swoje walne zgromadzenie na Kręgu Polarnym. Razem ze św. Mikołajem przygotowują paczki z prezentami i piszą tysiące listów, które są potem wysyłane w cztery strony świata. Magia tych świąt, licznych widowisk i uroczystości z nimi związanych pozostają na długo w pamięci uczestników. Laponia jest krajem, w którym dawna tradycja odgrywa wciąż bardzo ważną rolą. Latem odbywają się tu liczne festiwale, obchody świąt, których korzenie sięgają nieraz głęboko w czasy przeszłe, np. Święto Kręgu Słonecznego w dzień św. Jana, sierpniowe Święto Drwali czy festiwal folklorystyczny Kręgu Arktycznego. Działają tu również liczne zespoły folklorystyczne. W Saarenkyla istnieją trzy grupy taneczne (dorosłe) i kilka grup dziecięcych. W roku bieżącym część z nich będzie prezentowała tradycję lapońską w Bułgarii, część w Portugalii, a grupa najmłodsza przyjechała do nas, do Nowego Sącza, aby nas zapoznać z kulturą północnej Finlandii i nauczyć nas kilku tańców ludowych Kręgu Arktycznego.

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?