ZVIR - Chorwacja

Croatia

Zespół „Zvir" przyjechał do nas z Jelenje, niewielkiej miescowości położonej niedaleko Rijeki - największego portu Chorwacji. Region ten jest znanym regionem turystycznym, co zawdzięcza przede wszystkim pięknemu wybrzeżu Kvarner, na którym usytuowanych jest wiele nad¬morskich miasteczek, wypełnionych hotelami, campingami i - oczywiście - zabytkami dawnej, wspaniałej kultury.
Na północ od Rijeki znajduje się Grabinśtina - kraj rodzinny zespołu „Zvir". Grabinśtina jest szeroką doliną, otoczoną górami, zwanymi Górski Kotar. Większość mieszkańców tego regionu pracuje w Rijece, ale część z nich zajmuje się również hodowlą owiec. W całym regionie dużą popularnością cieszy się wyrabiany tutaj oryginalny słony ser, który jest głównym składnikiem tutejszej potrawy narodowej tzw. „palenta compirica".
Zespół „Zvir" powstał w 1977 roku. W jego skład wchodzi 112 osób w wieku od 8 do 32 lat Grupa dziecięca kultywuje przede wszystkim oryginalny folklor swojego regionu (pieśni i tańce z Grobnika), ale także w ich programie znajdują się tańce z innych regionów Chorwacji, takich jak: Istria, Prigorie, Slavonia, Posavino, Baranja, Białogóra, Pitomaća oraz dawny folklor Splitu).
Instrumentami, które towarzyszą występom zespołu są przede wszystkim akordeon z Triestu, tamburyn oraz różnego rodzaju oryginalne in¬strumenty dęte, związane z regionami, z których pochodzą poszczególne tańce.
Zespół występował wielokrotnie na terenie Chorwacji, a także w Austrii (St. Valentin), Macedonii (Bitola), Słowenii (Portorose) i we Włoszech (Grado, Cittadella).

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?