SERDOCKI

Polska

Zespół regionalny SERDOCKI z Podszkla został założony we wrześniu 2005 roku. Reprezentuje Orawę – krainę historyczno-etnograficzną położoną niegdyś na pograniczu polsko-węgierskim, a dzisiaj polsko-słowackim. Do Polski należy tylko niewielki skrawek Górnej Orawy. Repertuar zespołu stanowi wiele form działalności artystycznej, na którą składają się tańce, pieśni i zabawy orawskie, występy kapeli, inscenizacje teatralne i obrzędowe, kolędowanie, jasełka oraz wiersze i gawędy w gwarze orawskiej. Od początku swego istnienia zespół daje wiele koncertów w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody.


Festiwalowej publiczności SERDOCKI pokażą program pt. „Na polanie na św. Jona”. W tym to dniu pasterze, po całorocznym wypasie bydła, mogli poświęcić się zabawom i tańcom. Było to ich święto. Rodzice specjalnie przygotowywali dla nich poczęstunek, by wynagrodzić im trud związany z wypasem. Dzieci szykowały wcześniej upatrzoną polanę, prosiły do grania muzykę oraz wymyślały różne zabawy. Tańce trwały od rana do wieczora. Potem pasterze rozchodzili się do domów, gdyż następnego dnia trzeba było wracać do swoich obowiązków. Niestety, na swoje święto musieli znów czekać cały rok.


Kierownikiem zespołu jest Krystyna Chowaniec i Lucyna Hosaniak, a instruktorem tańca, śpiewu i gry na instrumentach smyczkowych jest Eugeniusz Karkoszka.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?