MAŁE NISKOWIOKI

Polska

Jako przedstawiciel Sądecczyzny, na Festiwalu Zespół Regionalny MAŁE NISKOWIOKI pełni rolę gospodarza. Zespół istnieje od 2006 roku i działa pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej w Niskowej. Jego założycielem i kierownikiem jest Jan Smoleń, prezes Stowarzyszenia Lachów Sądeckich oraz OSP w Niskowej.


Zespół liczy 40 dzieci w wieku 6-14 lat, które z wielkim zapałem i energią prezentują na scenie bogactwo tańca, śpiewu oraz zwyczajów Lachów sądeckich, a zwłaszcza wszystko to, co jest związane z Niskową, miejscowością o bardzo bogatej tradycji lachowskiej. W repertuarze MAŁYCH NISKOWIOKÓW znajdują się także różnorodne zabawy, jakimi cieszyli się najmłodsi mieszkańcy dawnych wsi lachowskich. Reprezentując swój region na licznych konkursach i festiwalach, zespół zdobył już wiele nagród i wyróżnień. W swoim dorobku posiada również płytę z kolędami i pastorałkami pt. „Betlejemskie pole śpi…”
Festiwalowej publiczności zespół zaprezentuje program zatytułowany „Na łące – przy pasionce”. Akcja rozgrywa się w niedzielne przedpołudnie na pastwisku, między poranną mszą a sumą. Po łące chodzą za bydłem dwie dziewczynki, do których dołączają kolejne dzieci, a następnie muzyka. Spontanicznie rodzi się atmosfera zabawy – dzieci grają w gry, rywalizują ze sobą, tańczą i śpiewają.


Choreografem zespołu jest Grażyna Smoleń. Zespołowi przygrywa kapela na następujących instrumentach: skrzypce (prym), skrzypce (sekund), bas, klarnet, trąbka.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?