MALI ŚWARNI

Polska

Zespół MALI ŚWARNI został założony w Nowym Targu w 1983 roku z inicjatywy Marii i Józefa Staszlów, którzy od początku objęli kierownictwo artystyczne, nieustannie dbając o zachowanie i rozwój tradycyjnej kultury Podhalan. Program zespołu obejmuje tylko folklor rodzimy, co sprzyja zachowaniu żywej kultury regionu. Zespół był wielokrotnie uczestnikiem znaczących międzynarodowych festiwali, tak w kraju, jak i za granicą. U boku najwybitniejszych podhalańskich artystów Mali Śwarni biorą udział w wyjątkowym widowisku – zwanym „operą góralską” – zatytułowanym „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, które poza Podhalem wystawione zostało również w Operze Krakowskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie oraz Teatrze Capranica w Rzymie.


W ramach festiwalowego występu MALI ŚWARNI zapraszają do „Góralskiej izby drzewiej”, w której wyczarują atmosferę sprzed stu, a nawet dwustu lat, dzięki czemu zobaczymy czasy naszych przodków. Będziemy świadkami tradycyjnych prac domowych: robienia masła, przędzenia wełny i lnu, tłuczenia soli w stympce. Powspominamy, jak nasze babcie prały, prasowały i maglowały pranie, a przy tym przekonamy się, że robota idzie znacznie lepiej, gdy umilamy ją sobie śpiewem, tańcem i zabawą. 


Instruktorami tańca są Bernadeta Szumal i Piotr Batkiewicz.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego    CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?