GORGANY - Ukraina

Ukraine

Zespół muzyki ludowej i tańca GORGANY, którego nazwa nawiązuje do pasma górskiego leżącego w zachodniej Ukrainie, pochodzi ze Lwowa i został założony w 2004 roku. Celem jego działalności jest rekonstrukcja i promocja autentycznego folkloru regionu podkarpackiego, zamieszkałego przez Hucułów i Bojków.

 

Stąd też członkowie zespołu prezentują tańce charakterystyczne dla tych dwóch grup etnicznych. Ważną część repertuaru stanowią również dziecięce majówki, czyli gry i zabawy, tańce i korowody, odbywające się tradycyjnie od Wielkiej Nocy do Nocy Kupały. W czasie majówek dzieci gromadziły się za wsią lub koło cerkwi, spraszano jak najwięcej osób, po czym zaczynała się zabawa. Często miejsce miały żartobliwe scenki, wspólne żarty, przekomarzanie się chłopców i dziewcząt. Od najdawniejszych czasów, tego typu zabawom i tańcom towarzyszył śpiew. Instrumenty muzyczne, podkreślające rytm tańca, weszły do użytku znacznie później. Dlatego też pieśń i taniec stanowią całość. Zespół zaprezentuje takie tańce jak hucułka (najbardziej popularny taniec huculski), gołąbeczka, arkan (starodawny huculski taniec męski), storcak (taniec bojkowski), kariczka (dziewczęcy taniec łemkowski), bojkiwczanka.


Kapela gra na następujących instrumentach: akordeon, skrzypce, kontrabas, friłka (tradycyjny ukraiński flet) oraz cymbały.
Kierownikiem muzycznym jest Olha Kohut, a Mikhailo Kohut jest choreografem.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego    CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?