TURIEĆ - Słowacja

Slovakia (Slovak Republic)

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turieć" przyjechał z Martina — niewielkiego miasteczka, znajdującego się w środkowej Słowacji, w centrum wyżyny nazywanej „Ogrodem Turieć". Otaczają go ze wszystkich stron łańcuchy górskie. Od II połowy XIX w. Martin był ośrodkiem walki Słowaków o prawa narodowe, a z czasem stał się ważnym centrum nauki, kultury i sztuki Słowacji.
Zespół powstał w 1982 roku. W jego programach znajdują się dawne pieśni, tańce, zabawy i zwyczaje, które niegdyś stanowiły integralną część życia ludzi zamieszkujących ten region. Niektóre z nich —już dzisiaj zapomniane — odszukuje się i opracowuje na nowo. Dzięki swoim programom zespół pozwala nam poznać codzienne życie dziadów i ich przodków, a w szczególności gry, zabawy i wyliczanki, którym skracali sobie, będąc dziećmi, długie godziny spędzane przy pasieniu gęsi, owiec i krów.
Na „Święcie Dzieci Gór" zespół zaprezentuje zabawy dziecięce ze wsi Turcek i Blatnica, wiosenne obrzędy ludowe, kołysanki itp.

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?