DETI GOR - Północna Osetia

North Ossetia

Dziecięcy zespół tańca ludowego DETI GOR został założony w 1995 roku przez Stanislava Kodzaeva, wybitnego artystę znanego w całej Republice Osetii Północnej – Alanii. Zespół działa w stolicy Osetii – Władykaukazie, a jego członkami jest dzisiaj 600 dzieci w wieku 7-16 lat. Uczone są one przez najlepszych nauczycieli w całej Republice. Zespół ma bardzo napięty program i cieszy się wielką popularnością; od momentu założenia dał ponad 250 koncertów. Repertuar obejmuje tańce ludów kaukaskich. Często uczestniczy w festiwalach sztuki rosyjskiej i słynie z umiejętności swych młodych tancerzy. Prawie każdego roku zespół bierze udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, na których osetyńskie dzieci są zawsze owacyjnie witane. Do tej pory zespół występował na Węgrzech, w Polsce, Niemczech, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Francji, Chorwacji, Turcji i na Ukrainie. 


Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć następujące tańce: simd (tradycyjny osetyński taniec, którego piękno stanowi precyzyjny układ graficzny oraz kontrast pomiędzy białymi i czarnymi strojami), taniec kabardyjski, taniec górski, avar, taniec ze sztyletami, taniec młodych dziewcząt.
Towarzyszący zespołowi muzykanci grają na takich instrumentach jak garmon (rodzaj harmonii), doul (bęben), treshchotki (rodzaj kołatek).


Kierownikiem zespołu jest Stanislav Kodzaev, a kierownikiem muzycznym – Fatima Gagloeva.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?