SHIVAM NRUTYA CULTURAL ACADEMY - Indie

India

Zespół tańca regionalnego Shivam Nrutya Cultural Academy pochodzi z miasta Vapi, położonego w południowej części indyjskiego stanu Gujarat. Akademia, w ramach której działa zespół, jest organizacją patronacką, a jej celem jest ochrona i promocja różnych form sztuki, takich jak teatr i lalkarstwo. Jednak największy nacisk kładzie się na dwie odmiany tańca: taniec ludowy oraz taniec klasyczny. Styl tańca klasycznego – Bharata Natyam – jest starożytnym stylem, w którym 1000 lat p.n.e. tańczyły świątynne kapłanki zwane Dewadasi. Na podstawie badań, jakie zespół prowadzi nad bogactwem oryginalnych tańców pochodzących z całego obszaru Indii, powstają programy sceniczne oferujące widowiskową rozrywkę pełną kolorów, muzyki, tańca i teatru.


Festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć następujące tańce: garba (popularny taniec ze stanu Gujarat, wykonywany na cześć hinduskiej bogini Durgi w czasie dziewięciodniowego festiwalu Navratri), raas (pełen energii taniec z kijami symbolizującymi walkę pomiędzy Durgą a demonem Mahiszasurą), tippani (taniec robotników, którego nazwa wywowdzi się od narzędzia używanego do ubijania i ugniatania wapna w konstrukcji świeżo wybudowanego domu), koli (taniec rybaków z terytorium związkowego Daman), ghoomar (taniec z Radżastanu wykonywany przez młode kobiety i dziewczęta w wielokolorowych strojach; towarzyszą mu pieśni o męstwie i zwycięstwie), supda (taniec żniwny).


Kapela gra na cymbałach, bębnie dhol, talerzach manjira oraz instrumentach perkusyjnych khanjari.
Kierownikiem zespołu jest Ashok M. Bhavsar.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?