FREESPIRIT - Ghana

Ghana

Zespół Tańca Ludowego FREESPIRIT z Ghany został założony przez Fundację FREESPIRIT w 2007 roku. Członkami zespołu są dzieci mieszkające w rybackiej wiosce Moree, położonej nad Zatoką Gwinejską. Miejscowość ta znana jest ze znajdujących się nieopodal ruin Fortu Nassau, pierwszej europejskiej osady historycznego Złotego Wybrzeża. Dzieci wykazują się niebywałą chęcią uczenia się i pielęgnowania ghanijskiej kultury, a szczególnie tradycyjnego, regionalnego tańca i gry na bębnach. Repertuar zespołu obejmuje bogactwo tańców pochodzących z różnych części Ghany, jak również innych krajów afrykańskich (np. Togo, Senegalu, Ugandy, Afryki Południowej). Od momentu założenia zespół wziął udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i festiwalach, m.in. w słynnym panafrykańskim Panafest w Cape Coast, które jest stolicą Regionu Centralnego. FREESPIRIT wystąpił również podczas II Międzynarodowej Konferencji Afrykańskiej Kultury i Rozwoju w Akrze, stolicy Ghany.


Na Festiwalu zespół zaprezentuje następujące tańce: fume-fume (bardzo popularny, pełen wdzięku taniec z regionu Akra), kpatsa (taniec wyrażający młodzieńczą radość), zulu (taniec wojenny pochodzący z Afryki Południowej), kadodo (taniec z regionu Wolta, wywodzący się z czasów europejskiej okupacji), oraz wiele innych.


Towarzysząca zespołowi grupa muzyków gra na różnych bębnach, dzwonkach gukogui oraz specjalnych rogach.
Kierownikiem zespołu jest Mawuyram Quessie Adjahoe.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?