ZORNITSA - Bułgaria

Bulgaria

Dziecięcy zespół tańca ludowego ZORNITSA z Sofii został założony w 2007 roku. Od początku swej niedługiej działalności dał już ponad 70 koncertów, uczestnicząc w wielu wydarzeniach kulturalnych w Bułgarii. Obecnie w ZORNITSY tańca uczy się ponad dwieście dzieci w wieku 4-16 lat. Okazują żywe zainteresowanie bułgarskimi rytmami, ludowymi tańcami i pieśniami, a ich wysiłki już zostały zwieńczone licznymi nagrodami otrzymanymi na krajowych i międzynarodowych festiwalach organizowanych w całym kraju.


Na Festiwalu ZORNITSA wykona następujące tańce: motylek (taniec związany z obyczajem pochodzącym z obwodu Sliwen – dziewczęta odwiedzają domostwa, życząc pomyślności na cały rok, dobrych zbiorów i szczęścia), koguciki (taniec łączący trackie horo i ruchy typowe dla koguta), Dzień Todorova (taniec tematyczny przedstawiający etnograficzny region Szopłuk na przykładzie tzw. Końskiej Wielkanocy), ośle zabawy (żartobliwy taniec z północnej Bułgarii), gry i tańce z północnozachodniej Bułgarii, a także wiosenny taniec szopski.


Kapela gra na następujących instrumentach: dudy, gadułka (strunowy instrument w kształcie gruszki, na którym gra się przy pomocy smyczka z końskiego włosia), tamburyn i bęben.
Kierownikiem zespołu i dyrektorem artystycznym jest Ivailo Parvanov. Ralitsa Parvanova i Milena Tsankova są choreografami, a Ivan Mechkarov kierownikiem muzycznym.

 

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?