Taller Infantil de Arte Tradicional TIATIZCALLI - Meksyk

Mexico

Zespół Taller Infantil de Arte Tradicional TIATIZCALLI powstał w 2004 r. w odpowiedzi na potrzeby dzieci mieszkających w mieście Meksyk, a także by uczyć je o ich własnych korzeniach i tradycji.


Dotychczas występował w stolicy i okolicach, a w 2010 r. w Santiago de Chile, gdzie uczestniczył w 50. Folklorystycznych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży. TIATIZCALLI prezentuje pięć różnych regionów w ich oryginalnych tradycjach: początki kultury Azteków obrazuje taniec na cześć bogów, ukazujący kosmogoniczne relacje pomiędzy czterema żywiołami; w tańcu pochodzącym ze stanu Guerrero chłopcy naśladują zwierzęta lądowe, a dziewczęta ptaki podniebne; tradycyjna gawęda ludowa La Huasteca Hidalguense opowiada historię królika i kojota; w tańcu Boże Ciało w Michoacan widzowie mogą podziwiać sprawność najmłodszych w łowieniu i naśladowaniu starszych; dziewczęta prezentują swe długie i kolorowe suknie w tańcu Karnawał w Jalisco.
Zespołowi towarzyszy ośmioosobowa kapela grająca na skrzypcach, gitarze, vihueli, guitarronie, saksofonie, a także instrumentach przedkolumbijskich takich jak teponaztli i huehuetl.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?