ZORNICA

Polska

Dziecięcy Zespół Góralski ZORNICA działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem od 1988 r. Został założony przez znanego podhalańskiego artystę i sportowca Jana Fudalę. ZORNICA prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie.


Skupia dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat, pochodzące z Zakopanego i okolic. W trakcie długoletniej działalności przez zespół przewinęło się ponad pół tysiąca osób. Obecnie w ZORNICY, w dwóch grupach tańczy i śpiewa 50 młodych góralek i górali.
Grupa zaprezentuje scenę gospodarczą zatytułowaną „Przy sianie”. Widowisko ukaże dzieci pomagające rodzicom grabić skoszoną łąkę. Dzieciom szybko nudzi się obowiązek i wymyślają zabawy, przy czym śpiewają a później tańczą. Wykonywane pieśni „wierchowe” tematycznie nawiązują do dziecięcych obyczajów. Zakopiańczycy zaprezentują również stare pasterskie instrumenty, m. in. dudy podhalańskie.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?