ZBYRCOCEK

Polska

Zespół pochodzi z wsi Juszczyn, należącej pod względem etnograficznym do regionu babiogórskiego. Babiogórcy zamieszkują tereny położone u północnych podnóży Babiej Góry (1725m n.p.m.), najwyższego szczytu Beskidu Wysokiego. Od południa graniczą z Orawiakami, od zachodu z Góralami Żywieckimi, od wschodu z Podhalanami, a od północnego-wschodu z Kliszczakami. Od północy obszar ten zamyka miasteczko Maków Podhalański i granicząca z nim przez rzekę Skawę Sucha Beskidzka. Podstawą tradycyjnej gospodarki przez wieki była hodowla owiec i bydła bazująca na sezonowym wypasie stad na polanach i halach, towarzyszące jej rolnictwo oraz praca w lesie połączona jeszcze w XIX wieku ze spławem drewna. W obrzędowości dorocznej zachowały się ciekawe stare zwyczaje jak np. kolędowanie z Dorotą i z Trzema Królami oraz Palenie Judasza w Wielki Czwartek, a także szereg obrzędów pasterskich, zwłaszcza owczarskich. Na okres Bożego Narodzenia w izbie u powały zawieszano tzw. światy –ozdoby wykonywane ze słomy i nasion. Folklor muzyczny i słowny był zdominowany przez wątki pasterskie i zbójnickie. Oprócz kapeli (skrzypce prym i sekund oraz basy) muzykowano także na dudach, a od schyłku XIX stulecia na heligonkach.


Na Festiwalu zespół zaprezentuje program pt. „Przy kopaniu”. Jesienią na kartoflisku kobieta kopie ziemniaki. W jego sąsiedztwie na łące bawią się dzieci  pod opieką starszej dziewczyny – Zośki. Kobieta przerywa w południe pracę i idzie doić krowy. Pod jej nieobecność przychodzi gromada dzieci wracających z grzybów. Korzystając z nieobecności dorosłych bawią się, palą ognisko, pieką ziemniaki, chłopcy popisują się przed dziewczętami zręcznościowymi zabawami. Niebawem przychodzi kapela  - dzieci, które uczyły się grać przy pasieniu na sąsiedniej polanie.  Zaczynają się tańce na łące.


Kierownikiem zespołu jest Roman Guzik, kierownikiem muzycznym Marcin Pokusa, a choreografem Krystyna Kołacz

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?