DOLINA SŁOMKI

Polska

Miejscowość Stronie położona jest w gminie Łukowica, w powiecie limanowskim na pograniczu Beskidu Wyspowego i Kotliny Sądeckiej na wysokości 400-580m n.p.m., a etnograficznie zaliczana jest do grupy Lachów Sądeckich. Beskid Wyspowy swoją nazwę zawdzięcza pojedynczym szczytom poprzedzielanym dolinami i słynie z sadownictwa. Przez wieś Stronie przepływa rzeka Słomka. Od niej właśnie wzięła się nazwa zespołu. Odrębność kulturową Lachów widać w muzyce, tańcu i śpiewie. Dominują melodie oparte na rytmie walca, a także żywe tańce z podkładem muzycznym z towarzyszeniem trąbki, klarnetu i kontrabasu. Odrębne cechy kultury lachowskiej można także, choć ostatnio coraz rzadziej, uchwycić w sztuce regionu - rzeźbie, malarstwie oraz w ceramice - kształtach i wykończeniu. Można je najpełniej dostrzec w zdobnictwie (kolorowe motywy geometryczne i roślinne), rzeźbie ludowej (tematyka religijna) oraz tzw. plastyce obrzędowej. Na uwagę zasługują też zwyczaje ludowe kultywowane do dziś, takie jak ognie sobótkowe, smażenie jajecznicy w Zielone Święta.
Regionalny zespół DOLINA SŁOMKI powstał w kwietniu 2008 roku z inicjatywy małżeństwa Joanny i Romana Liszków ze Stronia. Razem z kapelą zespół liczy 66 osób w wieku od 4-20 lat.


Na Festiwalu zespół zaprezentuje program pod tytułem ,,Przed chałpom”. Dzieci bawią się lalkami, piłką oraz w dawne zabawy dziecięce typowe dla pastwiska, polany czy podwórka przydomowego. Kiedy przez podwórko przechodzi kapela, dzieci proszą o zagranie im do tańca. Starsze dzieci słysząc granie muzyki z ciekawości przychodzą popatrzeć, a przy okazji potańczyć. Proszą kapelę, żeby im też zagrała. Przedstawiają tańce podpatrzone u dorosłych takie jak „śtajerek”, ,,krakowiok”, walc „w ciomnom losku”, „cioto polka” i „polka z przyśpiewkami”. Na koniec matka woła swoje dzieci do wieczerzy, kapela idzie do ciotki Hanki grać na imieninach, a pozostałe dzieci rozchodzą sie do swoich domów.


Kierownikami zespołu są Joanna i Roman Liszka, a kierownikiem muzycznym jest Łukasz Liszka. Choreografem zespołu jest Elżbieta Sroka.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?