YALGA - Rosja / Jakucja

Russian Federation

Republika Sacha, zwana również Jakucją, jest częścią Federacji Rosyjskiej. Zajmuje większość terytorium północnowschodniej Azji i jest największą pod względem powierzchni subnarodową jednostką podziału terytorialnego. Jej powierzchnia wynosi 3,103,200km2, co stanowi niewiele mniej od powierzchni Indii, jakkolwiek liczba ludności nie przekracza 1 miliona. Stolicą Jakucji jest Jakuck, miasto liczące 269,5 tys. mieszkańców i położone 450km na południe od Koła Podbiegunowego. Jest to główny port na rzece Lena, która jest jedną z trzech największych syberyjskich rzek uchodzących do Oceanu Arktycznego. Jakucja jest zamieszkała głównie przez etnicznych Jakutów, którzy są ludem tureckim, a ich liczba sięga ok. 440 tys. Pierwotnie przywędrowli z regionu Jeziora Bajkał. Pod względem geografii i ekonomii dzielą się na dwie podstawowe grupy: mieszkańcy północy są historycznie półkoczowniczym ludem myśliwych, rybaków, hodowców reniferów, podczas gdy Jakuci mieszkający na południu zajmują się hodowlą zwierząt, głównie koni i bydła. Charakterystycznymi potrawami kuchni jakuckiej są tradycyjny napój kumis, mrożona i solona ryba, różnego rodzaju klopsy, sarnina, naleśniki, salamat (owsianka z dodatkiem prosa) oraz indigirka (rodzaj sałatki).


Zespół YALGA przyjechał z wsi Ojmiakon, położonej we wschodniej części Jakucji na dużej szerokości geograficznej, co wpływa na dużą amplitudę długości dnia (od 3 godzin w grudniu do 21 godzin w lecie). Ojmiakon liczy 521 mieszkańców. Ma szansę zostać ogłoszonym północnym biegunem zimna, ponieważ najniższa odnotowana tam temperatura to -69,2ºC. Nazwa Ojmiakon oznacza w języku jakuckim „niezamarzającą” wodę – w pobliżu znajdują się gorące źródła, mimo że grunt jest wiecznie zamarznięty.


Na Festiwalu YALGA zaprezentuje wiązankę tańców: lot północny (taniec narodowy), khedzhe (kompzycja ludowa), etiudy północy (taniec narodowy) oraz taniec szamanów. W skład kapeli wchodzą muzycy grający na instrumentach takich jak khomus, buben, domra, sayukh.


Kierownikiem zespołu jest Sivtseva Lyubov, a kierownikiem muzycznym Natalia Karelova.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?